Wybór długości łańcucha żarówkowego
Dobranie odpowiedniej długości girlandy to pierwsza kwestia od której trzeba zacząć projektując łańcuch żarówkowy. Jeśli girlanda ma być zamocowana bezpośrednio do jakiegoś stałego elementu konstrukcyjnego, np. do belki wzdłuż boku altanki ogrodowej to wystarczy zmierzyć długość odcinka, na którym ma się znaleźć girlanda. Jeśli jednak girlanda ma być rozpięta tylko między kilkoma punktami zaczepienia, a pomiędzy nimi ma zwisać swobodnie to należy wykonać pomiar odległości między punktami zaczepienia girlandy, a do otrzymanego wyniku należy dodać 5-10% zmierzonej wartości, w celu zapewnienia naturalnego ugięcia girlandy.

Ugięcie girlandy i dodanie kilku % do zmierzonej długości jest konieczne przy wieszaniu girlandy za jej końce. Siła grawitacji powoduje że nawet mocno naprężony łańcuch, w sposób naturalny wraz ze wzrostem długości, będzie dążył do obniżenia wysokości w punkcie środkowym, tworząc krzywą łańcuchową. Oczywiście czym mniejszy ciężar girlandy tym siła grawitacji jest mniejsza i potrzebne jest mniejsze naprężenie łańcucha dla tej samej wartości ugięcia.
Pomiar odległości można wykonać metrówką, taśmą mierniczą lub miernikiem laserowy. Jednak najdokładniejszy wynik powstanie kiedy między punktami zaczepienia girlandy, zostanie rozciągnięty sznurek, który w sposób naturalny zostanie ugięty siłą grawitacji w dół, tworząc krzywą łańcuchową. Należy następnie zdjąć sznurek i zmierzyć jego długość. Wymiar zdjęty z sznurka, nie będzie wymagał dodania do niego opisanego zapasu dla krzywej łańcuchowej
W przypadku jeśli nie można dokładnie zmierzyć odległości jaką powinna mieć girlanda, należy przyjąć długość z zapasem. Nadmiar girlandy można zawsze odciąć lub schować w niewidocznym miejscu. Natomiast dorabianie dodatkowego odcinka do istniejącej już girlandy, jest zawsze trudniejsze i wprowadza niepotrzebne dodatkowe koszty.
Formularz kontaktowy
Napisz widomość lub skontaktuj się z nami telefonicznie.