Która żarówka sprawdzi się najlepiej?
Dobór odpowiedniego źródła światła jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Tym efektem może być zarówno użytkowe oświetlenie przestrzeni w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub komfortu dobrego widzenia jak i stworzenie ciepłego, przytulnego i intymnego klimatu, któremu zbyt duża ilość światła lub zbyt zimna jego barwa nie będzie służyła.
Klasyczne żarówki żarowe mają formę kulistych baniek – przezroczystych, mlecznych lub “szronionych”. Wewnątrz nich znajduje się niewielki drucik – żarnik, wykonany najczęściej ze stopu wolframu. Jeśli przez ten drucik puścimy prąd elektryczny to spowoduje on rozgrzanie się drucika do temperatury rzędu 3000K. Temperatura żarnika jest proporcjonalna do płynącego przez niego prądu i regulując prąd możemy zmieniać zarówno natężenie światła jak i jego barwę. Czym mniejszy prąd tym barwa staje się bardziej czerwona, “cieplejsza” . Żarówki klasyczne oferują bardzo przyjemne światło o pełnym, ciągłym widmie zbliżonym do słonecznego a odpowiednio regulując prąd za pomocą ściemniacza możemy uzyskać barwę zachodzącego słońca lub płomieni ogniska. Płynna regulacja strumienia świetlnego pozwala na dostosowanie jasności do pory dnia i otaczającego oświetlenia. Formalnie tylko tradycyjne żarówki mogą być nazywane żarówkami, ponieważ emitują światło z żarzącego się żarnika. Diody LED czy świetlówki wykorzystują zupełnie inne mechanizmy generacji światła, w których nie występują elementy żarzące się.
Podsumowując można powiedzieć, że żarówki klasyczne mają następujące:
ZALETY:
– bardzo ładna barwa światła, zbliżona do światła słonecznego o tej samej temperaturze barwowej. W takim świetle czujemy się dobrze bo jest dla naszego oka najbardziej znane, naturalne.
– możliwość regulacji ilości światła i jego barwy poprzez użycie DOWOLNEGO typu ściemniacza fazowego 230V. Należy zadbać tylko o to, żeby ściemniacz miał moc maksymalną nie mniejszą niż moc zainstalowanych na girlandzie żarówek
– niska cena
WADY:
– stosunkowo niewielka żywotność rzędu 1000 godzin
– niska wydajność a zatem duża energochłonność. Wydajność świetlna żarówek klasycznych nie przekracza 5% – tylko tyle energii jest przeznaczone na produkcję światła, reszta jest emitowana do otoczenia poprzez ciepło.
Nowoczesne żarówki LED to najczęściej białe bańki, świecące jasnym białym światłem w barwie ciepłej, neutralnej lub zimnej, oraz opcjonalnie wielokolorowym (światło czerwone, zielone, niebieskie lub żółte). Źródła światła LED są wyjątkowo energooszczędne, zapewniając przy tym duże ilości światła. Sprawdzą się szczególnie tam gdzie mają dobrze oświetlić duże przestrzenie lub pełnią funkcję reklamową i mają przyciągnąć uwagę klientów. Natura LEDowych źródeł światła (skomplikowane układy elektroniczne) często uniemożliwia regulację jasności świecenia. Nie każda żarówka jest kompatybilna z ściemniaczem na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu źródeł światła. Dużą zaleta jest obudowa z tworzywa sztucznego, przez co w przeciwieństwie do klasycznych szklanych zarówek, żarówki LED są trudniejsze do uszkodzenia. Żarówki LED występują w bardzo zróżnicowanej cenie, która waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. W największym stopniu jest to uwarunkowane jakością zastosowanych diod LED, jakością światła i mocą źródła światła.
Żarówki LEDowe w wersji EDIOSON są czesto nazywane nazywane Retrofitami. Łączą one cechy klasycznej żarówki żarowej i nowoczesnej żarówki LED. Różnią się od zwykłych żarówek LED tym, że źródłem światła nie jest klasyczna punktowa dioda, ale świecące pręciki wykonane również w technologii LED. Pręciki imitują klasyczny wolframowy żarnik jednak są przy tym bardziej wydajne energetycznie i oferując większą jasność świecenia przy niższym poborze prądu. Ich wygląd i parametry świetlne są bardzo atrakcyjne, co sprawia że mimo wyższych kosztów w zakupie, decyduje się na nie coraz więcej klientów.
Formularz kontaktowy
Wszelkie pytania lub zamówienia, można kierować wypełniając przez formularz kontaktowy poniżej: